Green Hack HD

Green Hack

Son kayıt tarihi: 29.11.2023
Tek kişi veya takım olarak kayıt olabilirsiniz!

Ödüller
Sponsorluklar güncelleniyor olup, ödüller kesinleştikle eklenecektir...
     Birinci Takım: 5.000₺, Martı Scooter + ArcGIS Pro Eğitim Paketi, ESRI Türkiye
     İkinci Takım: 3.000₺, Martı Scooter + ArcGIS Pro Eğitim Paketi, ESRI Türkiye
     Üçüncü Takım: 2.000₺, Martı Scooter + ArcGIS Pro Eğitim Paketi, ESRI Türkiye

Program

Gün 0 01.12.2023 Cuma

13.00 - 14.00 ✍️ Kayıt
Salon 126 14.00 - 16.00 💬 Seminer: Yeşil kampüs, Katılımcı CBS, Mobil uygulamalar

16.00 - 17.00 ☕ Hackathon ekipleri, konuşmacılar, soru-cevap, çay-kahve
Sınıf 123 18.00 - 👩‍💻 Hackathon başlangıcı! (24 saat ⏱️)
Gün 1 02.12.2023 Cumartesi
Sınıf 123 10.00 🙋‍♀️ Mentor katılımı başlangıcı
Sınıf 123 12.00 🍕 Pizza!
Sınıf 123 16.00 🙋‍♀️ Mentor katılımı bitimi
Sınıf 123 18.00 🏁 Bitiş çizgisi!
Gün 2 03.12.2023 Pazar
Salon 126 11:00 - 12:00 🏆 Projeler video paylaşımları ve ödül töreni
12.00
☕ Törenin ardından hackathon takımları, jüriler, proje ekibi çay&kahve 

GreenHack: İTÜ Yeşil Kampüs için Katılımcı Coğrafi Uygulama Tasarla!

İstanbul Teknik Üniversitesi olarak, dünyanın en yeşil üniversiteleri arasında yer almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda, UI Green Metric sıralamasında üst sıralara çıkmak ve İTÜ Yeşil Kampüs projesini hayata geçirmek için sizlerin de katkılarınızı bekliyoruz. GreenHack, 1-3 Aralık 2023 tarihlerinde düzenlenecek bir hackathon etkinliğidir. Bu etkinlikte, katılımcılardan İTÜ Ayazağa kampüsü için "İTÜ Yeşil Kampüs" projesine bütünleşik, İTÜ Mobil uygulamasına bir katılımcı CBS (PGIS/PPGIS) uygulama prototipi ve konsepti geliştirmelerini istiyoruz.

PGIS/PPGIS, katılımcı coğrafi bilgi sistemleri anlamına gelmektedir. Bu sistemler, kullanıcıların coğrafi verileri toplamalarına, paylaşmalarına, analiz etmelerine ve yorumlamalarına olanak sağlar. Böylece, kullanıcılar kendi çevrelerine ilişkin bilgi, görüş ve önerilerini haritalar üzerinde ifade edebilirler. UI Green Metric, üniversitelerin çevresel performanslarını ölçen ve karşılaştıran bir sıralama sistemidir. Bu sistem, üniversiteleri altı ana kriter üzerinden değerlendirir: Yerleşke ve Altyapı, Enerji ve İklim Değişikliği, Atık, Su, Ulaşım, Eğitim ve Araştırma. İTÜ Yeşil Kampüs, İTÜ'nün çevresel sürdürülebilirlik vizyonunu gerçekleştirmek için başlattığı bir projedir. Bu proje, kampüsün yeşil alanlarını artırmak, enerji verimliliğini sağlamak, atık yönetimini iyileştirmek, su tasarrufu yapmak, ulaşımı optimize etmek ve eğitim-araştırma faaliyetlerini desteklemek gibi amaçlar içerir. İTÜ Mobil, İTÜ'nün resmi mobil uygulamasıdır. Bu uygulama, İTÜ'lülerin akademik, idari, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır ve alt uygulamaları içerir.

GreenHack'te, takımların PGIS uygulaması prototipi ve konsepti geliştirmeleri beklenmektedir. Uygulamanın nasıl çalışacağını ve nasıl görüneceğini gösteren bir modeldir. uygulamanın ne amaçla, kimler için, hangi verileri ve yöntemleri kullanarak ve hangi sonuçları elde etmeyi hedeflediğini açıklayan bir prototip geliştirilecektir.

Prototip ve konsept geliştirirken, aşağıdaki ipuçlarını dikkate alınız:

  • Prototipinizi, psuedocode ve grafik anlatım teknikleri ile birlikte sununuz. Psuedocode, bir algoritmanın adımlarını, programlama dillerinin kurallarıyla karışık, insanların anlayabileceği bir şekilde tanımlayan bir yöntemdir. Örneğin, ekran tasarımları, diyagramlar, simgeler, renkler, animasyonlar gibi teknikler kullanabilirsiniz.
  • Konseptinizi, UI Green Metric kriterlerini, İTÜ Yeşil Kampüs amaçlarını ve PGIS/PPGIS kavramlarını dikkate alarak yazınız. Konseptinizde, uygulamanın hedef kitlesi, kullanıcı ihtiyaçları, veri kaynakları, analiz yöntemleri, haritalama özellikleri, geri bildirim mekanizmaları, katılım süreçleri ve değerlendirme kriterleri gibi unsurları belirtiniz.
  • Prototip ve konseptinizi, İTÜ Mobil uygulamasına entegre edilebilir şekilde tasarlayınız. Uygulamanızın, İTÜ Mobil'in alt uygulamalarından biri veya yeni bir alt uygulama olabileceğini düşününüz. Uygulamanızın, İTÜ Mobil'in arayüzü, işlevleri, verileri ve kullanıcıları ile uyumlu olmasına özen gösteriniz.

Son katılım tarihi: 29.11.2023

Green Hack

  • Tarihler: 01 – 03 Ara, 2023
Green Hack
Etkinliği şuna ekle: Ical Outlook Google Takvimi